Harmonize – Sandakalawe Lyrics

Welcome to crownlyrics.com for your lyrical contents, we bring to you the lyrics of “Harmonize – Sandakalawe Lyrics ” and other most current and trending music around the globe. We have a growing database of lyrical contents of all trending and current songs.

The difference between music and song is, music is a sound, or the study of such sounds, organized in time, while song is a musical composition with lyrics for voice or voices, performed by singing.

Any living being needs food to survive. Food gives our bodies the energy it requires to function on a daily basis and this energy is used up and hence food is required on a regular basis to draw energy regularly too.

Music is energy too. It is a mix of vibrations and sounds which come together to create rhythm and hence an eclectic mix of energy. Just like our bodies need food and energy to thrive in this world, music acts as food for the soul rejuvenating it, filling it with energy and vitality.
Music is fun, relaxing, motivating and energizing. It has a profound impact on our mind and bodies.
Hence we bring to you the lyrical content of the song “Harmonize – Sandakalawe Lyrics

Sandakalawe Lyrics – Harmonize

LYRICS

(Yaw Yaw)
Yebooo

Konde boy call me number one
So much money in the bank money
All dem girls call me honey
Only your love can turn me to a mad man

Leo nakuto….totoo nakutoa kwenu uje kwangu
Nina hamu yakuto….totoo kutoa mahali uwe wangu
Basi sema unakuja saa ngapi ama kwenu umeshakatazwa
Said kichwa nitamueka wapi na mkongo nimeshampakaza
Iyo mitungi ndo usiseme utakunywa utasaza
Kama pesa ndo zipo nyingi kuzigawa nimeshaanza

Wahuni sandakalawe amina aah mwenye kupata apateee
Je mwenye kukosa akoseee eeh kuku gani?
(mweupee)
Ah sandakalawe amina na mwenye kupata apateee
Je mwenye kukosa akoseee eeh kuku gani?

Leo nataka kukuto….too kutoa out
Mimi na hamu ya kuto….too kutoka na wewe
Jiandae leo na kuto….too kutoa out
Mimi na hamu ya kuto….too kutoka na wewe
(Yebooo)

(Yeah)
My beautiful baby from juba I wanna take you to dubai
Yes am ready to do that do that
Hasa twende popolipo lipopoo popolipo lipopoo
popolipo lipopoo popolipo lipopoo
Iyo mitungi ndo usiseme utakunywa utasaza
Kama pesa ndo zipo nyingi kuzigawa nimeshaanza

Wahuni sandakalawe amina aah mwenye kupata apateee
Je mwenye kukosa akoseee eeh kuku gani?
(mweupee)
Ah sandakalawe amina na mwenye kupata apateee
Je mwenye kukosa akoseee eeh kuku gani?

Leo nataka kukuto….too kutoa out
Mimi na hamu ya kuto….too kutoka na wewe
Jiandae leo na kuto….too kutoa out
Mimi na hamu ya kuto….too kutoka na wewe
(Yebooo)

Leo nataka kukuto….too kutoa out
Mimi na hamu ya kuto….too kutoka na wewe
Jiandae leo na kuto….too kutoa out
Mimi na hamu ya kuto….too kutoka na wewe
(Yebooo)

:Harmonize – Sandakalawe Lyrics

You may also like...